Nga Maqedonia

Zaev: do të jemi pjesë e bisedimeve deri në publikimin e Raportit të Progresit

Zaev: do të jemi pjesë e bisedimeve deri në publikimin e Raportit të Progresit

Kreu i LSDM-së Zoran Zaev theksoi se opozita do të vazhdojë të bisedojë deri në publikimin e Raportit të Progresit, me qëllim të mos ndikojë në humbjen e mundshme të rekomandimit për fillimin e bisedimeve, ose kushtëzimin e tij. Por, nëse nuk ka marrëveshje për Qeverinë teknike dhe Prokurorinë Speciale deri atëherë, LSDM-ja do të shqyrtojë hapat e ardhshme të veprimit politik, njofton Alsat M.

“Si LSDM, deri në moment të fundit do të jemi në prag të betejës që Maqedonia të mos shtyhet në rrugën në të cilën po ecën Bjellorusia. Do të bëjmë gjithçka deri sa ka mundësi të hapur ta ruajmë rekomandimin dhe të zbatohet marrëveshja e Përzhinos në tërësi. Bëhet fjalë për disa ditë. Të gjithë e dini se pritet që Raporti për Maqedoninë të përfundojë, mbyllet dhe publikohet”, deklaroi Zaev.

Sipas Zaevit, problemi kryesor në bisedime mbeten kompetencat e ministrave dhe zv/ministrave të rinj në Qeverinë kalimtare. Gjithashtu ka mosmarrëveshje në përkufizimin e periudhës së zgjedhjeve, sidomos nëse pranohet propozimi që çështja e kompetencave të lidhet me periudhën e zgjedhjeve.

Ndërkaq para tribunës së sotme në Panairin e Shkupit, Zaev tha se derisa ekziston mundësi e hapur si parti do të bëjnë gjithçka që të mos humbet rekomandimi për negociata me BE-në dhe të zbatohet marrëveshja e Përzhinos në tërësi.

“LSDM-ja tërësisht është e përkushtuar në ndihmën që vendi ynë të mbetet në rrugën e anëtarësimit të plotfuqishëm në Bashkimin Evropian. Duke qarkulluar në këtë rreth, gjithmonë kemi qenë kooperativë, maksimalisht fleksibil dhe tërësisht të përkushtuar në proces për shkak se për ne nuk ekziston plan B, ndërsa për Maqedoninë nuk ekziston alternativë tjetër përveç anëtarësimit të plotfuqishëm në NATO”, deklaroi Zaev.

 

Në lidhje me gjasën për shtyerjen e anulimin e zgjedhjeve Zaev nuk beson se do të ketë anulim të zgjedhjeve, ashtu ssiç tha ai, sinqerisht pret që marrëveshja e Përzhinos të zbatohet në tërësi.

Comments
Nga Maqedonia

Më shumë Nga Maqedonia

20150925_125211

Në njëzet e katër orët e fundit mbi 5.000 refugjat u futën në Maqedoni

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
13601156795_59c1abe69b_b

Ministria e Financave demanton LSDM-në: Borxhi publik është i publikuar

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
untitled21-480x489

Deputetët harxhojnë mbi 200 paga mesatare për udhëtime jashtë vendit!

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
C5D696BDADD0270B3F0C25918C0EA6D7

LSDM: Stavreski po e fshehë borxhin publik

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Piter-van-Hojte-480x360

Van Hojte do të udhëtojë në Bruksel për konsultime shtesë

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
C6FB2F14146EA5048E7C15EAECAFA4CA

Një tetovar ka rrahur një polic dhe ka ikur

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
mjek--t-sh--ndet--si-mjek---480x267

Mjekimi në spitalet shtetërore të Maqedonisë është “ruletë ruse”

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Cenej 27.07.2002
FOTO:N.Stojanovic

Blegtoria shpaguhet më shumë se bujqësia

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
B365C7F06E5648CAA3F5E9FED5D5C801

Strasburgu urdhëron Maqedoninë: Mos e devijo Radikën

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara