Nga Rajoni

Tjetër dramë me refugjatë në Egje, Tsipras sulmon BE-në: Po derdh lotë krokodili

Tjetër dramë me refugjatë në Egje, Tsipras sulmon BE-në: Po derdh lotë krokodili

Me përkeqësimin e motit dhe afrimin e dimrit, Deti Mesdhe po merr gjithmonë e më shumë jetë refugjatësh nga Lindja e Mesme që synojnë brigjet europiane.

Së fundmi, mbytja e dy varkave në afërsi të ishujve grekë Kalimnos dhe Rodos ka shkaktuar të paktën 22 të vdekur, mes të cilëve edhe shumë fëmijë.

Ngjarja tragjike është konfirmuar nga autoritet detare greke, që njoftojnë se 145 persona janë mundur të shpëtohen dhe se erërat e forta dhe ujërat e trazuara të Egjeut, vështirësojnë operacionet e shpëtimit.

Lidhur me ngjarjen në fjalë ka reaguar kryeministri grek, Aleksis Tsipras. Ai ka sulmuar Bashkimin Europian për pasivitetin e treguar në lidhje me krizën.

“Si pjesë vendimmarrëse e Bashkimit Europian më vjen turp për paaftësinë e Europës për t’i bërë ballë kësaj drame njerëzore. Lotët e derdhur për fëmijët e mbytur në brigjet e Egjeut, janë lotë krokodili. Po kur këta fëmijë mbërrijnë me mijëra dhe vriten e shfrytëzohen në rrugët tona dhe për këtë nuk bëhet asgjë?”, u shpreh Tsipras.

Numri i varkave të mbytura në ditët e fundit në Egje ka shkuar në tre, duke shkaktuar mbi 80 të vdekur në total.

Ndërkohë, edhe autoritetet turke njoftuan mbytjen e një varke, që ishte nisur drejt ishullit grek, Lesbos. Në këtë dramë, sipas këtyre autoriteteve kanë gjetur vdekjen katër fëmijë.

Comments
Nga Rajoni

Më shumë Nga Rajoni

Hashim-Tha--i-480x300

Thaçi: Sa më shumë gaz e dhunë në Kuvend më e zbehtë përkrahja për UNESCO

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Haradinaj

Haradinaj i ashpër me sigurimin e parlamentit, hyn me forcë në Kuvend (VIDEO)

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
8DC8163F8FD9F7962DB168955E83E191

Tërmet në Bulqizë, dridhet dhe Dibra (FOTO)

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446201289mbledhja-qeveria-msa

Kosovë, qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e MSA-së

Televizioni Globi30 Tetor, 2015
A76CC174F7CBD8CFA21AA9C8F7BC50F4

Operacioni antidorgë, Korçë, sekuestrohen 700 kg kanabis, 2 automatikë e 1 pushkë, pranga poseduesit

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
1446115547opo

Fischer në Parlamentin e Kosovës, opozita shpalos parullat

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
218815

Presidenti i Austrisë fillon vizitën dy ditore në Kosovë

Televizioni Globi28 Tetor, 2015
Kosova-n---UNESCO-480x267

Serbia me skenar për ta penguar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Televizioni Globi28 Tetor, 2015
1445692242qeveriamustafa

Qeveria e Kosovës dënon dhunën: Opozita të kthehet në Kuvend

Televizioni Globi24 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara