Nga Bota

“The Guardian” denoncon “Shkupi–2014”: U bë për të sfiduar kulturën e huaj

“The Guardian” denoncon “Shkupi–2014”: U bë për të sfiduar kulturën e huaj

“Nëse ecni përgjatë lumit drejt zemrës së Shkupit, kryeqytetit të Republikës së Maqedonisë, shumë shpejt do të gjeni veten në mesin e një morie ndërtesash neo-klasike që shkëlqejnë, me plot zbukurime dhe figura të nimfave në kulm, ndërsa këto nuk ishin atje pesë vjet më parë”.

Kështu fillon shkrimi i gazetës prestigjoze britanike, “The Guardian”, e cila Shkupin e quan qytet të kiçit, duke i përshkruar urat e mbushura me statuja të heronjve, shkrimtarëve dhe artistëve maqedonas, ndërsa flet edhe për ndërtesat e mëdha qeveritare dhe civile dhe qindra përmendore të tjera në qendër të qytetit në kuadër të projektit “Shkupi – 2014”.

“Projekti kishte dy qëllime: Të sjellë më shumë turistë  dhe të përpiqet të marë pjesë nga historia e Greqisë fqinje, duke ngacmuar kështu patriotizmin e maqedonasve. Ka kushtuar mes 200-500 milion euro, varësisht se me kë bisedoni”, konstaton artikulli i prestigjiozes britanike, e cila vë në spikamë dyshimet e qytetarëve për shpenzimet e mëdha  të parave publike dhe cilësinë estetike të projektit, por edhe injorimin që u’a ka bërë shqiptarëve:

“Ka polemika të mëdha për mënyrën se ka injoruar rolin e komunitetit shqiptar musliman, në historibërjen e shtetit”Vizitorët e huaj kur vinin në Shkup, shkruan më tej gazeta, qëndronin në Çarshinë e vjetër dhe të bukur, me sokaqe të shumta, xhami dhe një kala në fund të saj. Tani për më pak se pesë minuta, nga një vend ku pihet kafja turke me një arkitekturë që i ngjan Lindjes së Mesme, ata mund të jenë të rrethuar nga arkitekturë klasike evropiane”,  konstaton “The Guardian”, sipas së silës  projekti “Shkupi – 2014” e ka radhitur kryeqytetin në destinacionet më të pazakonta turistike.

Comments
Nga Bota

Më shumë Nga Bota

1446286526lavrov

Lindja e Mesme, Lavrov paralajmëron rrezikun e përballjes mes fuqive të mëdha

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
AK Party supporters during a campaign rally in Istanbul on March 23, 2014. The AKP, Prime Minister Erdogan's Justice and Development Party organized the rally ahead of next week's municipal elections. PHOTO BY JODI HILTON

Nesër mbahen zgjedhjet parlamentare në Turqi

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446228014egjeu

Mbi 30 fëmijë të vdekur në Egje në dy ditët orët e fundit

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446241574harta

Kërcënimi rus, Suedia dhe Finlanda bashkojnë forcat ushtarake

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446256295shperthimi0

Rumani, 27 të vdekur nga një shpërthim në një klub nate në Bukuresht

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446278365avionirus

Egjipt, rrëzohet avioni rus me mbi 200 pasagjerë

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Shembet-nj---nd--rtes---n---Kin---480x320

Shembet një ndërtesë në Kinë, 17 të vdekur dhe 23 të plagosur

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446146093vuc-put

Rusi-Serbi, finalizohet marrëveshja ushtarake

Televizioni Globi30 Tetor, 2015
4438048-Wooden-ballot-box-with-a-vote-letter-and-Turkey-Map-and-Flag--Stock-Vector

Turqi, ankth para zgjedhjeve

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara