Nga Vendi

Taravari kundër paketës ekonomike të Zaev

Taravari kundër paketës ekonomike të Zaev

Pas masave ekonomike të porpozuara nga ish kryeministri i vendit dhe kryetari i LSDM-së Zoran Zaev, ku për të tejkaluar krizën ekonomike në vend si pasojë e Covid 19 u propozua edhe ulja e pagave të administratës, në opinion ka pasur një sërë reagimesh.

Për këtë propozim ka reaguar edhe kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari i cili i apeloi kryeministrit teknik të mos e merr parasyshë këtë propozim të Zaevit. Ai tha se nuk është kundër uljes së pagave të drejtuesve të institucioneve në nivel lokal dhe qendror, por është kundër uljes së pagës së administratorëve.

Kundër këtij porpozimi dolën edhe nga SASHK dhe disa subjekte politike në vend. Ndryshe, Zoran Zaev, nga pozita e kryetarit të LSDM-së, paralajmëroi një sërë masash që do t’i paraqesë Qeverisë për miratim.

Paketa ekonomike e masave e propozuar nga partia në pushtet parasheh sigurimin e pagave minimale për punonjësit në të gjitha firmat e prekura nga kriza për muajin prill dhe maj.

Kompanitë që do të aplikojnë për ndihmë do të duhet të kenë të njëjtin numër të të punësuarve si para krizës, por ndihmë nuk do të ketë për ata, pagat e të cilëve tejkalojnë 39,000 denarë.

Edhe Ligji i përmbarimit pezullohet deri në fund të qershorit, ndërsa shtyrja e kësteve për kredi për qytetarët dhe kompanitë për tre muaj

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

komuna gv0

Zhbllokohet xhiro – llogaria e Komunës së Gostivarit

Televizioni Globi1 Prill, 2020
policia-3-750x430-1-750x430

Arrestohet një banor i Gostivarit dhe një i Tetovës, policia u gjenë heroinë

Televizioni Globi1 Prill, 2020
Ora-POlicore_Gostivar

Pollog, mbrëmë askush nuk e ka shkelur orën policore

Televizioni Globi1 Prill, 2020
JTYPU;0

Ora policore, Prokuroria e Gostivarit ka sjellur aktakuzë për nëntë persona

Televizioni Globi1 Prill, 2020
vfdjhjhd0

Taravari viziton pikat kontrolluese të Policisë

Televizioni Globi1 Prill, 2020
TSUU0

Borë në prill, zbardhet Gostivari

Televizioni Globi1 Prill, 2020
91929634_2590411601285949_5658318464121569280_n

Halil Kastrati dhuron 150 pako ushqimore për familjet nevojtare në Gostivar

Televizioni Globi31 Mars, 2020
p[[0

Për 24 orë 44 pacientë të prekur ng koronavirusi

Televizioni Globi31 Mars, 2020
sdgsae5yh0

Mësimi online ngec në Gostivar, Taravari thirrje Ademit: Krijo kushte për nxënësit

Televizioni Globi31 Mars, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara