Nga Bota

Rusi-Serbi, finalizohet marrëveshja ushtarake

Rusi-Serbi, finalizohet marrëveshja ushtarake

Kryeministri serb, Aleksander Vuçiç ndodhet në Moskë në kuadër të një vizite 3 ditore. Rritja e bashkëpunimit midis Kremlinit dhe Beogradit është edhe qëllimi i vizitës, çka u finalizua me marrëveshje ushtarake dypalëshe.

Në fokusin e mediave ndërkombëtare ështe blerja e armëve të serbëve nga Rusia, ku sipas kryeministrit Vuçiç arsyeja është thjesht mbrojtja e vendit. “Blerja e armëve mundëson vetëm mbrojtjen e territorit tonë”, tha Vuçiç duke shtuar se Serbia nuk e ka ngritur zërin kur të tjerë vende pajisen me artileri ushtarake.

Pas takimit me homologun rus Dimitri Medvedev, Vuçiç u prit nga shefi i Kremlinit, Vladimir Putin. Të dy liderët i kushtuan rëndësi bashkëpunimit ekonomik mes vendeve.

“Në fillim të bisedës unë do të doja të theksohet fakti se pavarësisht nga të gjitha vështirësive që ekonomia botërore po kalon, dhe për ne kjo nuk është e lehtë, tregtia me Serbinë papritur tregoi nivele të kënaqshme. Furnizimi i produkteve bujqësore të Serbisë në tregun rus është rritur me 40%. Ky është një tregues i mirë. Përveç kësaj, ne kemi shumë çështje të tjera me interes të ndërsjellë, siç thonë diplomatët. Ne jemi shumë të kënaqur qe ju pritem në Moskë”, u shpreh Putin.

E ndërsa Vuçiç, nuk kurseu falendërimet.

“Unë do të doja në emër të qeverisë së Republikës së Serbisë t’ju falënderoj për mbështetjen që ju na jepni në Kombet e Bashkuara, në UNESCO dhe në organizata  të tjera, ku Serbia është duke u përpjekur për të mbrojtur jo vetëm integritetin territorial, por edhe shpirtin liridashës dhe mënyrën e saj të jetesës”, deklaroi Vuçiç.

Ndërkohë që premisat për bashkëpunim dypalësh u rritën gjatë vizitës së Vuçiç në Moskë, ushtarët serbë janë duke u përgatitur për të marrë pjesë në një stërvitje ushtarake të udhëhequr nga SHBA-të në Gjermani së bashku me anëtarët e tjerë të NATO-s.

Comments
Nga Bota

Më shumë Nga Bota

2197

“The Guardian” denoncon “Shkupi–2014”: U bë për të sfiduar kulturën e huaj

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446286526lavrov

Lindja e Mesme, Lavrov paralajmëron rrezikun e përballjes mes fuqive të mëdha

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
AK Party supporters during a campaign rally in Istanbul on March 23, 2014. The AKP, Prime Minister Erdogan's Justice and Development Party organized the rally ahead of next week's municipal elections. PHOTO BY JODI HILTON

Nesër mbahen zgjedhjet parlamentare në Turqi

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446228014egjeu

Mbi 30 fëmijë të vdekur në Egje në dy ditët orët e fundit

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446241574harta

Kërcënimi rus, Suedia dhe Finlanda bashkojnë forcat ushtarake

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446256295shperthimi0

Rumani, 27 të vdekur nga një shpërthim në një klub nate në Bukuresht

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446278365avionirus

Egjipt, rrëzohet avioni rus me mbi 200 pasagjerë

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Shembet-nj---nd--rtes---n---Kin---480x320

Shembet një ndërtesë në Kinë, 17 të vdekur dhe 23 të plagosur

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
4438048-Wooden-ballot-box-with-a-vote-letter-and-Turkey-Map-and-Flag--Stock-Vector

Turqi, ankth para zgjedhjeve

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara