Nga Bota

Rumani, 27 të vdekur nga një shpërthim në një klub nate në Bukuresht

Rumani, 27 të vdekur nga një shpërthim në një klub nate në Bukuresht

Të paktën 27 persona kanë mbetur të vdekur dhe 155 të tjerë janë plagosur pas një shpërthimi të fuqishëm në një klub nate në kryeqytetin e Rumanisë, Bukuresht, mbrëmjen e së premtes.

Edhe pse nuk është konfirmuar se çfarë e shkaktoi zjarrin, një stacion televiziv lokal njoftoi se shpërthimi mund të jetë shkaktuar nga fishekzjarret. Një dëshmitar i tha televizionit  lokal “Realitatea TV” se një fishekzjarr shpërtheu dhe dogji skelën në të cilën ndodheshin materiale piroteknike. Ndërtesa është përfshirë menjëherë nga flakë të mëdha. Ministra e Brendshme Rumanisë ka konfirmuar numrin e viktimave.

“Reuters” raporton se në momentin e shpërthimit në lokal gjendeshin deri në 400 persona.

Presidenti i Rumanisë Klaus Iohannis shkroi menjëherë në profilin e tij në “Facebook” se ai ishte thellësisht i trishtuar nga ngjarja tragjike që ka ndodhur këtë mbrëmje në qendër të Bukureshtit.

“Kjo është një ditë e trishtë për të gjithë ne, për kombin tonë dhe për mua personalisht”, shkroi në “Facebook” Presidenti rumun Klaus Iohannis.

Comments
Nga Bota

Më shumë Nga Bota

2197

“The Guardian” denoncon “Shkupi–2014”: U bë për të sfiduar kulturën e huaj

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446286526lavrov

Lindja e Mesme, Lavrov paralajmëron rrezikun e përballjes mes fuqive të mëdha

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
AK Party supporters during a campaign rally in Istanbul on March 23, 2014. The AKP, Prime Minister Erdogan's Justice and Development Party organized the rally ahead of next week's municipal elections. PHOTO BY JODI HILTON

Nesër mbahen zgjedhjet parlamentare në Turqi

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446228014egjeu

Mbi 30 fëmijë të vdekur në Egje në dy ditët orët e fundit

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446241574harta

Kërcënimi rus, Suedia dhe Finlanda bashkojnë forcat ushtarake

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446278365avionirus

Egjipt, rrëzohet avioni rus me mbi 200 pasagjerë

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Shembet-nj---nd--rtes---n---Kin---480x320

Shembet një ndërtesë në Kinë, 17 të vdekur dhe 23 të plagosur

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446146093vuc-put

Rusi-Serbi, finalizohet marrëveshja ushtarake

Televizioni Globi30 Tetor, 2015
4438048-Wooden-ballot-box-with-a-vote-letter-and-Turkey-Map-and-Flag--Stock-Vector

Turqi, ankth para zgjedhjeve

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara