Nga Vendi

Regjistrohen dy raste të reja me Covid 19 në Gostivar

Regjistrohen dy raste të reja me Covid 19 në Gostivar

Regjsitrohen dy raste të reja me koronavirus në Gostivar. Bëhet fjalë për një çift bashkëshortot nga fshati Banjicë e Epërme, ku njëri prej tyre ndodhte në gjendje të rëndë shëndetësore. Nga fillimi i pandemisë në Gostivar pozitiv me koronavirus kanë dalë 17 persona. Gjashë janë shëruar, ka pasur një viktimë, ndërsa dhjetë raste janë aktive. Nga rastet aktive, gjashtë i takojnë Gostivarit kurse katër Komunës së Vrapçishtit. Statistika u bë e ditur nga Shtabi i emergjencave pranë Komunës së Gostivarit.

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari tha se deri te shtabi qendror i krizave do të dërgojnë kërkesë për shkurtim të orës policore dhe hapjen e kafeterive.

Kryetari i Komunës së Mavrovë-Rostushë, Medat Kurtovski theksoi se komuna që ai drejton vazhdon të mbetet e paprekur nga virusi korona.

Taravari dhe Kurtovski në fund u bënë thirrje qytetarëve të bëjnë kujdes dhe mos dalin për piknik në natyrë për festat e majit. Ndryshe, në seancën e sotme qeveritare u soll vendim që kufizimi i lëvizjes së qytetarëve në të gjithë territorin e vendit gjatë kohës së festave të majit, gjegjësisht e premte, e shtunë dhe e diel, do të lejohet lëvizja e qytetarëve nga ora 05:00 deri në 14:00. Ndales për lëvizje në gjithë shtetin do të filloj në ora 14:00 dhe do të zgjas deri të nesërmen në 5 të mëngjesit. Për personat mbi 67 vjeç, të premten, të shtunën dhe të dielën do të lejohet që të lëvizin nga ora 05 deri në 11:00. Personat deri në 18 vjet, të premeten, të shtunën dhe të dielën do të mund të dalin nga 12:00 deri në 14;00. Ndërsa mbeten në fuqi të gjitha masat tjera për mbrojtje nga Kovid-19.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

oghju0

LSDM e Gostivarit kërkon dorëheqjen e ministrit teknik Çulev

Televizioni Globi30 Maj, 2020
fototgh0

Shaqir Fetahu merr zyrtarisht postin e kryetarit të BFI-së

Televizioni Globi30 Maj, 2020
bhxsh0

Lokalet e Gostivarit respektojnë masat mbrojtëse

Televizioni Globi28 Maj, 2020
KUJTIMI

DR. KUJTIM XHELILI PJESË E RËNDËSISHME E KARDIOPLOGJISË SË VENDIT | FOTO

Televizioni Globi28 Maj, 2020
REGJISTRIMI0

Nga 1 Qershori fillon regjistrimi i nxënësve filloristë nëpër shkolla

Televizioni Globi28 Maj, 2020
nfhtj0

Komuna e Gostivarit ka realizuar mbi 150 mijë euro investime nëpër shkolla

Televizioni Globi28 Maj, 2020
jakup0

Nga fillimi i pandemisë në rajonin e Gostivarit janë testuar 367 qytetarë

Televizioni Globi28 Maj, 2020
jmhhk0

Rijaseti i BFI-së shkarkoi Sulejman Rexhepin nga posti i kryetarit të BFI-së

Televizioni Globi27 Maj, 2020
10

LSDM e Gostivarit: Lufta me koronavirusin vazhdon me respektim të masave mbrojtëse

Televizioni Globi27 Maj, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara