Nga Rajoni

Presidenti i Austrisë fillon vizitën dy ditore në Kosovë

Presidenti i Austrisë fillon vizitën dy ditore në Kosovë

Sot në Kosovë për një vizitë zyrtare do të qëndrojë presidenti i Republikës së Austrisë Heinz Fischer.

Fischer vjen në Kosovë me ftesë të presidentes së Kosovës Atifete Jahjaga. Kjo e fundit madje do ta pres me ceremoni shtetërore me gardën e nderit të FSK-së. Pritja bëhet në sheshin “Ibrahim Rugova” pas orës 11.

Jahjaga dhe Fischer do të dalin në një konferencë të përbashkët ndërsa presidenti austriak do të takohet pasdite edhe me kryetarin e Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli.
Takimi me Veselin do të përmbyllë agjendën e vizitës për ditën e mërkurë për të vazhduar të enjten me takime tjera.
Fischer qysh në mëngjes do të takohet me kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa, ndërsa pas këtij takimi ai së bashku me presidenten Jahjaga do të marrin pjesë në Forumin Ekonomik Kosovar-Austriak që mbahet në hotelin Swiss Diamond në Prishtinë.

Pas këtij takimi dy presidentët do ta vizitojnë Prizrenin, më konkretisht do të vizitojnë Kishën Katolike dhe Xhaminë e Si nan Pashës./KosovaPress/

Comments
Nga Rajoni

Më shumë Nga Rajoni

Hashim-Tha--i-480x300

Thaçi: Sa më shumë gaz e dhunë në Kuvend më e zbehtë përkrahja për UNESCO

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Haradinaj

Haradinaj i ashpër me sigurimin e parlamentit, hyn me forcë në Kuvend (VIDEO)

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
8DC8163F8FD9F7962DB168955E83E191

Tërmet në Bulqizë, dridhet dhe Dibra (FOTO)

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446201289mbledhja-qeveria-msa

Kosovë, qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e MSA-së

Televizioni Globi30 Tetor, 2015
1446208742anijasirianegreiq

Tjetër dramë me refugjatë në Egje, Tsipras sulmon BE-në: Po derdh lotë krokodili

Televizioni Globi30 Tetor, 2015
A76CC174F7CBD8CFA21AA9C8F7BC50F4

Operacioni antidorgë, Korçë, sekuestrohen 700 kg kanabis, 2 automatikë e 1 pushkë, pranga poseduesit

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
1446115547opo

Fischer në Parlamentin e Kosovës, opozita shpalos parullat

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
Kosova-n---UNESCO-480x267

Serbia me skenar për ta penguar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Televizioni Globi28 Tetor, 2015
1445692242qeveriamustafa

Qeveria e Kosovës dënon dhunën: Opozita të kthehet në Kuvend

Televizioni Globi24 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara