Nga Vendi

Nga fillimi i pandemisë në rajonin e Gostivarit janë testuar 367 qytetarë

Nga fillimi i pandemisë në rajonin e Gostivarit janë testuar 367 qytetarë

Nga fillimi i pandemisë në rajonin e Gostivarit janë testuar 367 qytetarë mbi koronavirusin. 129 prej tyre janë punonjës të çerdheve publike dhe private të Gostivarit të cilët janë testuar gjatë dy ditëve të kaluara, rezultatet e të cilëve ende janë në pritje. Drejtori i spitalit të Gostivarit, Jakup Jakupi tha se deri më tani 22 persona kanë rezultuar pozitiv nga Covid 19, prej të cilëve vetëm katër janë pozitiv, kurse dy persona kanë humbur betejën nga ky virus. Ai vlerëson se si institucion kanë arritur me sukses të menaxhojnë deri më tani situatën me virusin e ri.

Spitali i Gostivarit ende nuk punon me kapacitet të plotë, por drejtroi Jakupi ka premtuar se ekipet do të kompletohen nga java e ardhshme.

Për kthimin e normalitetit, spitali i Gostivarit nga kjo javë ka filluar edhe me hartimin e një plani, i cili bazohet edhe në rekomandimet e dhëna nga Ministria e Shëndetësisë.

Drejtori Jakupi ka apeluar pacientët dhe mantelbardhët të vazhdojnë të respektojnë masat që mbeten në fuqi, pasi thotë se nuk është tejkaluar ende rreziku nga pandemia.

Ndryshe, edhe përskaj rënies së numrit të të infektuarve, Spitali i Gostivarit vazhdon të pajiset me mjete mbrojtëse për personelin mjekësor dhe pacientët.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

kljglhilu0

Covid 19, vetëm një i infektuar brenda 24 orëve në rajonin e Gostivarit

Televizioni Globi13 Korrik, 2020
foto votimi0

Dita e parë e votimit, në Gostivar votuan 24 persona me COVID-19 ose që janë në izolim

Televizioni Globi13 Korrik, 2020
foto policia0

Nuk mbanin maska, fletpagesa për kundërvajtje ndaj 86 personave

Televizioni Globi10 Korrik, 2020
foto 12230

Shtetasit e Maqedonisë të padëshiruar në Europë, nga Hungaria kthehen 33 atobusë

Televizioni Globi10 Korrik, 2020
dafina0

Zgjedhjet 2020, VMRO-DPMNE premton mbajtjen e rinisë në vendlindje

Televizioni Globi25 Qershor, 2020
fudduy0

Filloi fushata zgjedhore, Gostivari ka mbi 500 votues më shumë se sa në zgjedhjet presidenciale

Televizioni Globi24 Qershor, 2020
rgt0

Kompania “Univerzal”, pajis me “tunel” të ri higjienik Komunën e Gostivarit

Televizioni Globi24 Qershor, 2020
thumbnail_DSC_0408-aerate

Menduh Thaçi fillon kampanjën për zgjedhjet parlamentare 2020 me vizitë te varri i kryetarit të ndjerë z. Arbën Xhaferi

Televizioni Globi24 Qershor, 2020
UntitledDesign_744089844-5

Apel ndaj pjesëmarrësve në garën zgjedhore: gazetarët duhet të punojnë në kushte të sigurta

Televizioni Globi24 Qershor, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara