Nga Vendi

Nga dita e nesërme hapen dyert e Xhamive për faljen e namazeve me xhemat

Nga dita e nesërme hapen dyert e Xhamive për faljen e namazeve me xhemat

Pas mbylljes afërsisht dy mujore, besimtarët mysliman që nga dita e nesërme do të rikthehen nëpër xhami për të kryer faljen e namazeve. Edhe pse me kushte të reja për shkak të virusit korona, hapja e xhamive ka gëzuar besimtarët. Mallzim Zendeli, referent pranë Muftinisë së Gostivarit, deklaroi se janë dezinfektuar në kohë të gjitha xhamitë në territorin e Komunës së Gostivarit. Ai tha se besimtarët që do të vizitojnë objektet fetare për kohë të namazit duhet të respektojnë rekomandimet e institucioneve kompetente dhe mbajtjen e pajisjeve mbrojtëse kundër Covid 19.

Përshkak të orës policore e cila fillon nga ora 19:00 dhe zgjat deri ne 05:00 të mëngjesit të ditës së nesërme, Zendeli sqaron se besimtarët do të mund ti falin në xhami vetëm dy namaze ditore si dhe namazin javor të xhumasë.

Ndryshe, xhamitë në territorin e Maqedonisë së Veriut me vendim të Bashkësisë Fetare Islame u mbyllën që nga data 17 mars, si masë preventive për mbrojtje të shëndetit të besimtarëve.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

php0

Sezoni i ngrohjes rrit rreziqet për zjarre, Bajrami: Mos neglizhohet pastrimi i oxhaqeve

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
130048324_424555295587560_3535623805611207538_o

Zvicra vendos në listë të kuqe Maqedoninë e Veriut

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
jiui80

Gostivar, karotreci bart 8 automjete të keqparkuara

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
129055722_2788742188004513_3146146668342881344_n

Gostivarit i shtohet edhe një magjistër i shkencave juridike

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
auto_auto-facebook-illustration1508007776_1537515471-79438261537524001

Shantazhon të dashurën për para

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
100-euro

I riu nga Gostivari dyshohet se mbushi karburant me para të falsifikuara

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
jrji0

Dyshohet se kishte vjedhur në fshat, arrestohet 48 vjeçari nga Reçani

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
HKUI;O0

Reagim ndaj akuzave të pabaza të BDI – Dega në Gostivar, në lidhje me qentë endacak dhe deponinë Rusino

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
thumbnail_Press Konferencë - BDI, Gostivar 02.12.2020 (5)

Xhaferi: Situata me qentë endacak në Gostivar është alarmante

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara