Nga Vendi

Muftiu Fetahu: Do ta presim vendimin e Qeverisë për faljen e Bajramit në Xhami

Muftiu Fetahu: Do ta presim vendimin e Qeverisë për faljen e Bajramit në Xhami

Muftinia e Gostivarit është e përgatitur për faljen e namazit të Fitër Bajramit në Xhami. Kështu bëri të ditur Muftiu i Muftinisë së Gostivarit, Shaqir ef. Fetahu, i cili ka uruar Qeveria të sjellë vendim që namazi i Bajramit të falet në Xhami. Ai tha se të gjitha masat paraprake për mbrojtje të shëndetit të qytetarëve janë ndërmarrë dhe siguroi se çdo rekomandim do të respektohet në përpikmëri.

“Ne si Muftini dhe Xhamitë tona, jemi gati që namazin e Fitër Bajramit ta falim bashkërisht në Xhamitë tona. Do ta presim vendimin e Qeverisë dhe nëse na lejohet do të ishim shumë krenarë. Siguroj se falja e namazit të Bajramit do të zhvillohej sipas të gjitha protokolleve që na rekomandohet”, tha muftiu Fetahu.

Qeveria pritet sot të sjellë vendim nëse do të ketë ose jo karantinë prej 58 orëve gjatë fundjavës, kur edhe festohet fetsa e Fitër Bajramit. Komisioni për sëmundje infektike ka dhënë propozim për të patur izolim të plotë nga e shtuna pasdite në ora 19 e deri në mëngjes në ora 5 të ditës së martë. Nga ana tjetër, BFI përmes një letre paralajmëroi qeverinë e RMV-së se nuk do të mund të vendoset ndalesë dhe se Bajrami do të falet në Xhami.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

php0

Sezoni i ngrohjes rrit rreziqet për zjarre, Bajrami: Mos neglizhohet pastrimi i oxhaqeve

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
130048324_424555295587560_3535623805611207538_o

Zvicra vendos në listë të kuqe Maqedoninë e Veriut

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
jiui80

Gostivar, karotreci bart 8 automjete të keqparkuara

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
129055722_2788742188004513_3146146668342881344_n

Gostivarit i shtohet edhe një magjistër i shkencave juridike

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
auto_auto-facebook-illustration1508007776_1537515471-79438261537524001

Shantazhon të dashurën për para

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
100-euro

I riu nga Gostivari dyshohet se mbushi karburant me para të falsifikuara

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
jrji0

Dyshohet se kishte vjedhur në fshat, arrestohet 48 vjeçari nga Reçani

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
HKUI;O0

Reagim ndaj akuzave të pabaza të BDI – Dega në Gostivar, në lidhje me qentë endacak dhe deponinë Rusino

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
thumbnail_Press Konferencë - BDI, Gostivar 02.12.2020 (5)

Xhaferi: Situata me qentë endacak në Gostivar është alarmante

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara