Nga Maqedonia

Mjekimi në spitalet shtetërore të Maqedonisë është “ruletë ruse”

Mjekimi në spitalet shtetërore të Maqedonisë është “ruletë ruse”

Disa nga ekspertët publik, dobësitë në shëndetësi i shohin si mangësi e transparencës dhe qasja e informatave në publik për gjendjen në të cilën gjendjet shëndetësia private dhe publike. Më pas, menaxhimi kaotik nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë dhe të Fondit për Sigurim Shëndetësor, por edhe të marrjes së vendimeve pa i pasur parasysh mendimet profesionale të mjekëve, njofton REL, transmeton Portalb.

“Mjekimi në spitalet shtetërore është ruletë ruse dhe për kualitetin e shërbimeve varet se çfarë fati do të keni!”. Kështu shumica e mjekëve i përshkruajnë problemet serioze me të cilat momentalisht po përballet sistemi shëndetësor në Maqedoni, pasi që për vetëm disa ditë kanë ndodhur raste tragjike – me vdekje, nëpër spitalet e Maqedonisë. Në Gjevgjeli vdiq nëna bashkë me foshnjën e porsalindur, pasi që e kanë operuar mjekë të dehur, pastaj në të njëjtin spital ka vdekur një vajzë 14 vjeçare pasi ka pirë pilula, ndërkaq në Klinikën për Gjinekologji në Shkup, ka vdekur gruaja shtatzënë në muajin e pestë të shtatzënisë.

Nxirje tendencioze e manteleve të bardhë!

Në këtë periudhë paraqet problem tendencioz edhe krijimi i mendimit negativ në publik për punëtorët mjekësor, duke i marrë parasysh ngjarjen e fundit tragjike që kanë ndodhur”, thotë ish kryetari i Odës së mjekëve të Maqedonisë, Vlladimir Borozanov, transmeton Portalb.

Comments
Nga Maqedonia

Më shumë Nga Maqedonia

20150925_125211

Në njëzet e katër orët e fundit mbi 5.000 refugjat u futën në Maqedoni

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
13601156795_59c1abe69b_b

Ministria e Financave demanton LSDM-në: Borxhi publik është i publikuar

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
untitled21-480x489

Deputetët harxhojnë mbi 200 paga mesatare për udhëtime jashtë vendit!

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
C5D696BDADD0270B3F0C25918C0EA6D7

LSDM: Stavreski po e fshehë borxhin publik

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Piter-van-Hojte-480x360

Van Hojte do të udhëtojë në Bruksel për konsultime shtesë

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
C6FB2F14146EA5048E7C15EAECAFA4CA

Një tetovar ka rrahur një polic dhe ka ikur

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Cenej 27.07.2002
FOTO:N.Stojanovic

Blegtoria shpaguhet më shumë se bujqësia

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
B365C7F06E5648CAA3F5E9FED5D5C801

Strasburgu urdhëron Maqedoninë: Mos e devijo Radikën

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446222057sonja

Maqedoni, shpërngulja e qytetarëve ne nivele alarmante

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara