Nga Vendi

Ministri Filipçe paralajmëron aparat për rezonancë magnetike për Spitalin e Gostivarit

Ministri Filipçe paralajmëron aparat për rezonancë magnetike për Spitalin e Gostivarit

Ministria e Shëndetësisë nga buxheti i saj zhvillimor ka paralajmëruar për Spitalin e Përgjithshëm “Ferid Murad” të Gostivarit, aparat për rezonancë magnetike. Procedura e prokurimit për pajisjen do të fillojë brenda dy javësh.

Ky premtim ka ardhur nga vetë ministri i shëndetësisë Venko Filipçe ditën e djeshme gjatë séancës qeveritare të mbajtur në qytetin e Ohrit.

Për pajisjen në fjalë është informuar edhe udhëheqësia e Spitalit të Gostivarit.

“Kemi marrë një premtim nga ministri Filiçe për aparat për rezonancë magnetike për spitalin tonë. Shpresojmë sa më parë të vijë te ne kjo pajisje më se e nevojshme. Ne si Spital do të duhet të përgatisim hapësirën se ku do të vendoset ky aparat”, deklaroi drejtori I Spitalit të Gostivarit, Jakup Jakupi për Tv Globi.

Pos Gostivarit, aparaturë të tillë, ministri Filipçe ka premtuar edhe për Prilepin dhe për qytetin e Ohrit.

Në lidhje me përmirësimin e mungesës së specialistëve në pediatri dhe gjinekologë në të gjithë vendin, Filipçe njoftoi se zgjidhja e problemit do të kërkohet përmes një modeli me përvojë të funksionimit të kujdesit parësor shëndetësor si në Republikën e Sllovenisë, përmes qarkullimit të mjekëve nga spitalet dhe shtëpitë e shëndetit.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

30

Tre muajt e mirë nisin sonte, si t’i shfrytëzojmë

Televizioni Globi24 Shkurt, 2020
20

K.F “Gostivari” nis gjysëm sezonin me pretendime për në Ligën e parë

Televizioni Globi24 Shkurt, 2020
foto 20

Ndezja e mbeturinave nëpër ara, deri tetë vite burg nëse shkaktohet zjarr

Televizioni Globi24 Shkurt, 2020
87432273_530203290948726_8567958837779234816_o

Forumi Rinor i ASH-së zgjedh kryesinë e re në Gostivar

Televizioni Globi24 Shkurt, 2020
87495401_201020154589496_6344310756602806272_n

Drejtuesit e SP – Çegran në takime informuese me drejtuesit e bashkësive lokale Çegran, Forinë dhe Çajlë

Televizioni Globi24 Shkurt, 2020
thumbnail_BDI - Gostivar, Këshillat Vendore dhanë propozime, lista i dërgohet liderit Ahmeti (7)

BDI – Gostivar, Këshillat Vendore dhanë propozime, lista i dërgohet liderit Ahmeti

Televizioni Globi24 Shkurt, 2020
thumbnail_BDI Gostivar mbledh Këshillat Vendore për nominimin e kandidatëve për deputetë (3)

BDI – Gostivar mbledh Këshillat Vendore për nominimin e kandidatëve për deputetë

Televizioni Globi22 Shkurt, 2020
4440

Muftinia e Gostivarit analizon punën e saj një vjeçare, në mbledhjen e Muftinisë së Gostivarit i pranishëm edhe kreu i BFI të RMV – së, Sulejman Rexhepi

Televizioni Globi21 Shkurt, 2020
foto2220

Nxënësit nëpërmjet vizatimit detektojnë dhe luftojnë dukuritë devijante në shkollat e tyre

Televizioni Globi21 Shkurt, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara