Lajme

Mërgimtarët e Debreshit përkujtojnë viktimat e 13 shkurtit të kobshëm

Mërgimtarët e Debreshit përkujtojnë viktimat e 13 shkurtit të kobshëm

Qytetarët e Debreshit me dhimbje të thellë kujtojnë viktimat e 13 shkurtit të kobshëm të vitit 2019, ku në një aksident trafiku në afërsi të fshatit Llaskarcë humbën jetën 16 persona dhe dhjetëra të tjerë u lënduan. Përkujtimi i viktimave që humbën jetën tragjikisht në këtë aksident ka për qëllim solidarizimin me dhimbjet familjarëve dhe të afërmve të viktimave plagët shpirtërore të të cilëve janë të thella për shkak të humbjes së më të dashurve të tyre.

Kjo tragjedi e shkurtit të 2019 tronditi gjithë qytetarët e Maqedoninë së Veriut të gjithë shqiptarët në veçanti banorët e Gostivarit dhe mërgimtarët të cilëve nga kjo tragjedi e rëndë, mezi i’u dilnin fjalët ngushëlluese për të ngushëlluar familjarët e viktimave, sepse dhimbja e madhe dhe tragjike ua kishte mbyllur gojën të gjithëve. 13 shkurti i vitit 2019 do të mbahet mend si e mërkura e zezë, si ditë e kobshme që mbuloi me zi dhjetra familje për shkak të humbjes së më të dashurve në aksidentin tragjik në autostradën Shkup – Tetovë – Gostivar.

9-1

Për nderë të viktimave bashkëqytetarët e tyre që jetojnë dhe veprojnë në diasporë kanë hapur disa puse në Pakistan atje ku ka mungesë të ujit për pije për përjetësuar kujtimin dhe lutjet për ata që tragjikisht humbën jetët e tyre.

Iniciativën për ndërtimin e këtyre pueseve të ujit në disa zona të Pakistanit ku ka mungesë të ujit për pijë në shenjë kujtimi për viktimat e 13 shkurtit e ka ndërmarrë mërgimtarë nga Debreshi i Gostivarit i cili jeton dhe vepron në Zvicër, transmeton Tetova Expres.

Comments
Lajme

Më shumë Lajme

setgt0

Emigrant nga Siria qarkullojnë në Gostivar

Televizioni Globi24 Tetor, 2020
FC98741A-8B20-4708-ACE4-A4538937C60F-1392x719

Fillon llogaritja dimërore e kohës

Televizioni Globi24 Tetor, 2020
brza-pomosh

78 vjeçari nga Gostivari ndërron jetë në çajtore

Televizioni Globi23 Tetor, 2020
foio0

Pandemia, administrata e Gostivarit të hënën vendos nëse do të ndryshojë formën e punës

Televizioni Globi23 Tetor, 2020
fhjf0

Lëshohen në përdorim parku dhe këndi i lojrave në fshatin Balindoll

Televizioni Globi23 Tetor, 2020
tery0

Engin Ilyazi nga Gostivari magjistron në Fakultetin e Arkitekturës të Universitetit “Vizyon”

Televizioni Globi23 Tetor, 2020
kjo0

Komuna e Gostivarit bëhet me rrjet lokal të sensoreve për ndjekje automatike të cilësisë së ajrit

Televizioni Globi22 Tetor, 2020
122595778_4558474734224672_2306453924093050946_o

Muftinia e Gostivarit dhe TIKA shpërndanë mjete dezinfektimi në Muftini, Medrese dhe në disa xhami të qytetit

Televizioni Globi22 Tetor, 2020
122385504_10224053448905088_1857264625829678445_n

Nxënësit e SHMTK marrin përsipër mirëmbajtjen e këndeve të lojrave për fëmije

Televizioni Globi21 Tetor, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara