Nga Vendi

Mërgimtarët ankohen për kushtet në karantinën shtetërore

Mërgimtarët ankohen për kushtet në karantinën shtetërore

Mërgimtarit Abedin Aliu për arsye personale i është deshur të kthehet nga Zvicra për në Maqedoninë e Veriut. Ai atje pajiset me leje qarkullim, që siç thotë, i ka garantuar lëvizje të lirë ndërmjet shteteve në kohën e pandemisë së Covid 19. Por, mërgimtari nga Çegrani i Gostivarit, edhe pse në asnjë shtet tjetër nuk ka rastisur në ndonjë pengesë, me të arritur në territorin e Maqedonisë së Veriut është dërgua në karantinë shtetërore. Ai tregon se në testim ka dalë negativ për koronavirus dhe shprehet se nuk e ka të qartë akoma arsyen e kësaj ndalese.

Aliu deklaroi se dhe kushtet në hotelin ku është vendosur në karantinë shtetërore janë jashtë çdo standardi normal. Dhoma e vogël, papastëria, ushqimi si dhe sjellja e punonjësve lënë shumë për të dëshiruar.

Në apelin e tij drejtuar qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Aliu kërkon që qeveria ti shqyrtoj masat me seriozitetin e duhur dhe siç thotë ai ti liroj nga malltretimi i karantinës shtetërore.

Ndryshe, që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, shteti i Maqedonisë së Veriut ka vendosur në dispozicion 19 objekte hotelerike me gjithsejt 2104 shtretër për akomodim të shtetasve që vinë nga vendet e rrezikuara. Poashtu, çdo shtetas që futet në Maqedoni, e ka të obligueshme karantinën shtetërore. Pas përfundimit të saj duhet të vazhdohet me vetë-izolim shtëpiak.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

php0

Sezoni i ngrohjes rrit rreziqet për zjarre, Bajrami: Mos neglizhohet pastrimi i oxhaqeve

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
130048324_424555295587560_3535623805611207538_o

Zvicra vendos në listë të kuqe Maqedoninë e Veriut

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
jiui80

Gostivar, karotreci bart 8 automjete të keqparkuara

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
129055722_2788742188004513_3146146668342881344_n

Gostivarit i shtohet edhe një magjistër i shkencave juridike

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
auto_auto-facebook-illustration1508007776_1537515471-79438261537524001

Shantazhon të dashurën për para

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
100-euro

I riu nga Gostivari dyshohet se mbushi karburant me para të falsifikuara

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
jrji0

Dyshohet se kishte vjedhur në fshat, arrestohet 48 vjeçari nga Reçani

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
HKUI;O0

Reagim ndaj akuzave të pabaza të BDI – Dega në Gostivar, në lidhje me qentë endacak dhe deponinë Rusino

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
thumbnail_Press Konferencë - BDI, Gostivar 02.12.2020 (5)

Xhaferi: Situata me qentë endacak në Gostivar është alarmante

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara