Nga Bota

Lindja e Mesme, Lavrov paralajmëron rrezikun e përballjes mes fuqive të mëdha

Lindja e Mesme, Lavrov paralajmëron rrezikun e përballjes mes fuqive të mëdha

Pohimeve të Uashingtonit mbi dërgimin e mundshëm të forcave speciale në Siri, Moska i është përgjigjur me paralajmërimet e rrezikut të një përballjeje mes dy fuqive të mëdha në Lindjen e Mesme.

Ajo çfarë lexohej mes rreshtave të deklaratës së ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov nuk lë shumë vend për interpretim: do të na tërhiqni në një luftë që nuk është e jona, e pikërisht për shmangien e një skenari të tillë, bashkëpunimi amerikano-rus sot duhet perforcuar.

“Shtetet e Bashkuara kanë vendosur ta hedhin një hap të tillë në mënyrë krejtësisht të njënashme e pa u konsultuar me udhëheqjen siriane. Unë jam i bindur se as Shtetet e Bashkuara dhe sigurisht as Rusia nuk dëshirojnë asnjë lloj rrëshqitjeje drejt një konflikti mes tyre në një vend të tretë. Për mua, është mëse e qartë kjo situatë e bën akoma edhe më të rëndësishme detyrën e bashkëpunimit mes ushtrive tona”, thotë Sergei Lavrov, ministër i Jashtëm i Rusisë.

Zyrtarët amerikanë njoftuan më herët se mund të dërgojnë në Siri rreth 50 trupa me qëllimin të stërvisin, këshillojnë e të ndihmojnë forcat e opozitës siriane që luftojnë kundër Sshtetit Islamik. Nëse ushtarët do të nisen vërtet, atëherë kjo do të jetë e para herë që trupat amerikane do të veprojnë hapur në Siri.

Numri i tyre do të jetë vërtet shumë i vogël, por nuk është e tillë simbolika e këtij vendimi që në thelb, përfaqëson një ndryshim rrënjësor të politikës së ndjekur nga Shtetet e Bashkuara deri më tani në këtë vend. Gjasat janë të mëdha trupat në fjalë të luftojnë në krah të forcave kurde, aleatët më të dobishëm lokale të Uashingtonit.

Kjo kthesë e beftë në linjën amerikane të veprimit duket se është ndikuar edhe nga ndërhyrja ajrore ruse në Siri, përpjekja e radhes nga ana e Moskës për të treguar muskujt e për të dëshmuar edhe një herë ndikimin e vet global.

Comments
Nga Bota

Më shumë Nga Bota

2197

“The Guardian” denoncon “Shkupi–2014”: U bë për të sfiduar kulturën e huaj

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
AK Party supporters during a campaign rally in Istanbul on March 23, 2014. The AKP, Prime Minister Erdogan's Justice and Development Party organized the rally ahead of next week's municipal elections. PHOTO BY JODI HILTON

Nesër mbahen zgjedhjet parlamentare në Turqi

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446228014egjeu

Mbi 30 fëmijë të vdekur në Egje në dy ditët orët e fundit

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446241574harta

Kërcënimi rus, Suedia dhe Finlanda bashkojnë forcat ushtarake

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446256295shperthimi0

Rumani, 27 të vdekur nga një shpërthim në një klub nate në Bukuresht

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446278365avionirus

Egjipt, rrëzohet avioni rus me mbi 200 pasagjerë

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Shembet-nj---nd--rtes---n---Kin---480x320

Shembet një ndërtesë në Kinë, 17 të vdekur dhe 23 të plagosur

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446146093vuc-put

Rusi-Serbi, finalizohet marrëveshja ushtarake

Televizioni Globi30 Tetor, 2015
4438048-Wooden-ballot-box-with-a-vote-letter-and-Turkey-Map-and-Flag--Stock-Vector

Turqi, ankth para zgjedhjeve

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara