Nga Vendi

Legalizohen dhjetëra objekte fetare në Komunën e Gostivarit

Legalizohen dhjetëra objekte fetare në Komunën e Gostivarit

Janë ndarë sot legalizime për 22 xhami, 4 mektebe dhe 2 teqe në territorin e komunës së Gostivarit.

Kryetari i Komunës Arben Taravari i cili personalisht ia dorëzoi akt-vendimet për legalizimin e këtyre objekteve, ka shprehur kënaqësin e tij të veçantë para muftiut të Gostivarit Shaqir Ef. Fetahu, që ky akt bëhet në natën e madhe të Kadrit gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit.

“28 objekte fetaro-islame në qytetin dhe në fshatrat tona do të jenë tani të legalizuara. Një ndër to edhe objekti i Xhamisë së Sahatit, aty ku është vendosur edhe objekti i Muftinisë së Gostivarit”, u shpreh kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, i cili bëri të ditur se më herët Këshilli i Komunës ka liruar edhe nga taksat e nevojshme subjektet fetare.

Muftiu i Gostivarit Shaqir. ef. Fetahu shprehu mirënjohje për bashkëpunimin me Komunën, duke shtuar se sot duhet të ndjehemi krenarë për këtë bashkëpunim, i cili nxjerrë në pah një vepër madhore.

Objektet që përfituan akt-vendime të plotfuqishme për legalizim ishin Xhamia e Sahatit, Xhamia e Lagjes së Re, Xhamia te bunari i Tafës – Debresh, Xhamia e re – Jellovcë e Poshtme, Xhamia e re – Llakavicë, Xhamia e re – Padalisht, Xhamia e re – Strajan, Xhamia e re – Tërnovë, Xhamia e re – Sërmnovë, Xhamia e re – Gjenovic, Xhamia e vjetër – Simnicë, Xhamia e re – Simnicë, Xhamia e re – Koritë, Xhamia e re – Turçan i Vogël, Xhamia e re – Turçan i Vogel i vjetër, Xhamia e re – Turçan i Madh, Xhamia e re – Banjicë e Poshtme, Xhamia e re – Reçan, Xhamia e re – Vërtok, Xhamia e re – Mirditë, Xhamia e vjetër – Mirditë, Xhamia e re – Zdunjë, Mektebi i Xhamisë Loke – Çegran, Mektebi – Forinë, Mektebi i Lagjes së Re, Mektebi te Xhamia e Lajthisë, Teqa Bektashiane – Vërtok dhe Teqa e Halvetlinjëve – Vërtok.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

oghju0

LSDM e Gostivarit kërkon dorëheqjen e ministrit teknik Çulev

Televizioni Globi30 Maj, 2020
fototgh0

Shaqir Fetahu merr zyrtarisht postin e kryetarit të BFI-së

Televizioni Globi30 Maj, 2020
bhxsh0

Lokalet e Gostivarit respektojnë masat mbrojtëse

Televizioni Globi28 Maj, 2020
KUJTIMI

DR. KUJTIM XHELILI PJESË E RËNDËSISHME E KARDIOPLOGJISË SË VENDIT | FOTO

Televizioni Globi28 Maj, 2020
REGJISTRIMI0

Nga 1 Qershori fillon regjistrimi i nxënësve filloristë nëpër shkolla

Televizioni Globi28 Maj, 2020
nfhtj0

Komuna e Gostivarit ka realizuar mbi 150 mijë euro investime nëpër shkolla

Televizioni Globi28 Maj, 2020
jakup0

Nga fillimi i pandemisë në rajonin e Gostivarit janë testuar 367 qytetarë

Televizioni Globi28 Maj, 2020
jmhhk0

Rijaseti i BFI-së shkarkoi Sulejman Rexhepin nga posti i kryetarit të BFI-së

Televizioni Globi27 Maj, 2020
10

LSDM e Gostivarit: Lufta me koronavirusin vazhdon me respektim të masave mbrojtëse

Televizioni Globi27 Maj, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara