Nga Vendi

Koronavirusi, Maqedonia nuk ka mjek për kontrolle në kufi, familja shqiptare malltretohet në kufi

Koronavirusi, Maqedonia nuk ka mjek për kontrolle në kufi, familja shqiptare malltretohet në kufi

Edhe pse autoritetet e vendit tonë thonë se janë në gatishmëri të plotë për t’u ballafaquar me virusin korona, në pikat kufitare nuk ka mjekë për kontrollë.

Ky kaos i krijuar nga shteti i Maqedonisë, detyron pasagjerët të kthehen papë, sidomos ata që vijnë nga Italia.

Kështu i ka ndodhur edhe mërgimtari Shkuri Beqiri nga Gostivari, të cilit para disa ditësh i ndërron jetë vëllau në Itali, dhe në momentin e arritjes në kufirin greko – maqedon, ai dhe familjarët e tij nuk lejohen të hynë në Maqedoni.

Arrsyetimi i policisë kufitare ka qenë “nuk kemi mjekë për t’ju kontrolluar.

Beqiri dhe familjarët e tij detyrohen nga policia kufitare të kthehen prapë në Itali e prej atje të dalin në kufirin me Gjevgjelinë, duke bërë edhe 400 kilometra rrugë shtesë. E në këtë pikë kufitare as i kontrollojnë e as i pyesin nga vijnë.

Beqiri arrinë në kohë në varrimin e vëllaut, por reagimi i tij mediatik vjen si revoltë ndaj institucioneve përgjegjëse që siç thotë ai duhet të marrin situatën në kontroll dhe të qartësojnë opinion në lidhje me vendimet për kontrollet e koronavirusit.

Ndryshe, në vendin tonë deri tani janë konfirmuar tre persona të infektuar nga koronavirusi të cilët paraprakisht kanë qendruar në Itali.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

91929634_2590411601285949_5658318464121569280_n

Halil Kastrati dhuron 150 pako ushqimore për familjet nevojtare në Gostivar

Televizioni Globi31 Mars, 2020
p[[0

Për 24 orë 44 pacientë të prekur ng koronavirusi

Televizioni Globi31 Mars, 2020
sdgsae5yh0

Mësimi online ngec në Gostivar, Taravari thirrje Ademit: Krijo kushte për nxënësit

Televizioni Globi31 Mars, 2020
cajle0

Brenda 24 orëve të fundit janë mbyllur katër lokale në Gostivar

Televizioni Globi31 Mars, 2020
FOTO0

45 vjeçarja nga Gostivari drejt mundjes së koronavirusit, 40 personat e testuar deri më sot, janë negativ

Televizioni Globi31 Mars, 2020
sdart0

Pushteti lokal, shoqata dhe grupe jo formale bëhen bashkë për të ndihmuar popullatën në nevojë gjatë pandemisë

Televizioni Globi31 Mars, 2020
dayeh0

Pollog, mbrëmë orën policore nuk e respektuan 5 persona

Televizioni Globi31 Mars, 2020
uj6oi0

Ora policore, Prokuroria Themelore Publike – Gostivar, kërkon dënime për gjashtë persona

Televizioni Globi31 Mars, 2020
rAGEY0

Shoqatat “Ndihmo edhe ti” dhe “Blue River” me aksion humanitar

Televizioni Globi30 Mars, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara