Nga Bota

Kërcënimi rus, Suedia dhe Finlanda bashkojnë forcat ushtarake

Kërcënimi rus, Suedia dhe Finlanda bashkojnë forcat ushtarake

Suedia dhe Finlanda kanë bërë bashkë njësi të caktuara të forcave të tyre të armatosura për t’i bërë ballë rrezikut rus.

Qeveria suedeze ka marrë në ditët e fundit një vendim për krijimin e një grupi të përbashkët detar me trupat e mbrojtjes finlandeze.

Finlanda ndodhet në kufi me Rusinë, ndërsa Suedia ka konstatuar së fundmi një seri ndërhyrjesh ushtarake ruse në territorin e saj.

Marrëveshja e arritur parashikon reagimin e përbashkët të trupave ushtarake në kohë krizash në Arktik dhe rrethina.

Sipas agjencisë së lajmeve “Defence News”, task forca e përbashkët do të përbëhet nga trupa të stërvitura për të luftuar në kushte klimatike ekstreme. Gjithashtu, ajo do të kryejë patrullime detare dhe stërvitje të vazhdueshme.

“Dy vendet do të ndajnë me njëra-tjetrën infrastrukturën ushtarake dhe do të mund të transferojnë njësitë e tyre ushtarake në anijet e njëra-tjetrës”, raporton burimi mediatik.

Gjithashtu, task forca speciale do të bashkëpunojë me njësitë operacionale të NATO-s, edhe pse Suedia dhe Finlanda e kanë refuzuar anëtarësimin në Aleancë për të ruajtur politikën e neutralitetit.

Ndërkohë, qeveria suedeze është në bisedime edhe me Danimarkën, për të mundësuar vendosjen e njësive të marinës në portet e saj në kohë paqeje.

Comments
Nga Bota

Më shumë Nga Bota

2197

“The Guardian” denoncon “Shkupi–2014”: U bë për të sfiduar kulturën e huaj

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446286526lavrov

Lindja e Mesme, Lavrov paralajmëron rrezikun e përballjes mes fuqive të mëdha

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
AK Party supporters during a campaign rally in Istanbul on March 23, 2014. The AKP, Prime Minister Erdogan's Justice and Development Party organized the rally ahead of next week's municipal elections. PHOTO BY JODI HILTON

Nesër mbahen zgjedhjet parlamentare në Turqi

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446228014egjeu

Mbi 30 fëmijë të vdekur në Egje në dy ditët orët e fundit

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446256295shperthimi0

Rumani, 27 të vdekur nga një shpërthim në një klub nate në Bukuresht

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446278365avionirus

Egjipt, rrëzohet avioni rus me mbi 200 pasagjerë

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Shembet-nj---nd--rtes---n---Kin---480x320

Shembet një ndërtesë në Kinë, 17 të vdekur dhe 23 të plagosur

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446146093vuc-put

Rusi-Serbi, finalizohet marrëveshja ushtarake

Televizioni Globi30 Tetor, 2015
4438048-Wooden-ballot-box-with-a-vote-letter-and-Turkey-Map-and-Flag--Stock-Vector

Turqi, ankth para zgjedhjeve

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara