Nga Vendi

Javën tjetër fillon skriningu i të punësuarve në çerdhet Gostivarit

Javën tjetër fillon skriningu i të punësuarve në çerdhet Gostivarit

Pushteti lokal në Gostivar planifikon hapjen e çerdheve, për çka bëhen të gjitha përgatitjet e nevojshme. Sipas paralajmërimeve, nga java e ardhshme planifikohet të bëhet skrining i të gjithë personave të punësuar në këto qendra për edukim të hershëm fëmijëror. Në KOmunën e Gostivarit ka mbëri njoftim se skriningu I personave të cilët llogariten se janë pjesë e kategorisë së rrezikuar do të zhvillohet me 25 dhe 26 maj. Ndërkohë, pushteti lokal bën përgatitjen edhe për dezinfektim të çerdheve, tha kryetari Taravari.

Skriningu do të bëhet me PCR teste, kurse qëllimi I testimit është identifikimi I personave asimptomatik bartës të virusit korona, gjegjësisht persona të infektuar, por nuk janë në dijeni pasi nuk paraqesin simptome. Me këtë strategji, do të mundësohet hapje më e shpejtë e çerdheve, të cilat nga vendosja e gjendjes së jashtëzakonshme janë të mbyllura.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

php0

Sezoni i ngrohjes rrit rreziqet për zjarre, Bajrami: Mos neglizhohet pastrimi i oxhaqeve

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
130048324_424555295587560_3535623805611207538_o

Zvicra vendos në listë të kuqe Maqedoninë e Veriut

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
jiui80

Gostivar, karotreci bart 8 automjete të keqparkuara

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
129055722_2788742188004513_3146146668342881344_n

Gostivarit i shtohet edhe një magjistër i shkencave juridike

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
auto_auto-facebook-illustration1508007776_1537515471-79438261537524001

Shantazhon të dashurën për para

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
100-euro

I riu nga Gostivari dyshohet se mbushi karburant me para të falsifikuara

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
jrji0

Dyshohet se kishte vjedhur në fshat, arrestohet 48 vjeçari nga Reçani

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
HKUI;O0

Reagim ndaj akuzave të pabaza të BDI – Dega në Gostivar, në lidhje me qentë endacak dhe deponinë Rusino

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
thumbnail_Press Konferencë - BDI, Gostivar 02.12.2020 (5)

Xhaferi: Situata me qentë endacak në Gostivar është alarmante

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara