Nga Rajoni

Fischer në Parlamentin e Kosovës, opozita shpalos parullat

Fischer në Parlamentin e Kosovës, opozita shpalos parullat

Presidenti i Austrisë, Heinz Fischer ka mbajtur paraditen e së enjtes fjalimin e pritur në Parlamentin e Kosovës, ku nuk ka munguar prania e opozitës.

Në fjalën e tij, Fischer ka bërë thirrje për paqe dhe respektim të institucionit të Kuvendit dhe shtetit ligjor.

Nga ana e tyre, deputetët e opozitës, ndonëse nuk kanë përdorur gaz lotësjellës nuk kanë qëndruar duarkryq. Sapo presidenti austriak ka nisur fjalimin, ata kanë shpalosur parulla në gjuhën angleze, në të cilat thuhej:

“Mjaft me heshtjen ndaj hegjemonisë serbe në Kosovë” dhe “Ruani shpinën, zoti president. Gënjeshtarë dhe të korruptuar janë ulur pas jush”.

Nga ana e tij, Fischer nuk i ka komentuar parullat, por ka sjellë shembuj të shumë viteve më parë në Austri, kur subjektet politike në pushtet dhe ato në opozitë e çuan vendin në gjakderdhje, por më vonë mësuan të qeverisnin së bashku.

Comments
Nga Rajoni

Më shumë Nga Rajoni

Hashim-Tha--i-480x300

Thaçi: Sa më shumë gaz e dhunë në Kuvend më e zbehtë përkrahja për UNESCO

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Haradinaj

Haradinaj i ashpër me sigurimin e parlamentit, hyn me forcë në Kuvend (VIDEO)

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
8DC8163F8FD9F7962DB168955E83E191

Tërmet në Bulqizë, dridhet dhe Dibra (FOTO)

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446201289mbledhja-qeveria-msa

Kosovë, qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e MSA-së

Televizioni Globi30 Tetor, 2015
1446208742anijasirianegreiq

Tjetër dramë me refugjatë në Egje, Tsipras sulmon BE-në: Po derdh lotë krokodili

Televizioni Globi30 Tetor, 2015
A76CC174F7CBD8CFA21AA9C8F7BC50F4

Operacioni antidorgë, Korçë, sekuestrohen 700 kg kanabis, 2 automatikë e 1 pushkë, pranga poseduesit

Televizioni Globi29 Tetor, 2015
218815

Presidenti i Austrisë fillon vizitën dy ditore në Kosovë

Televizioni Globi28 Tetor, 2015
Kosova-n---UNESCO-480x267

Serbia me skenar për ta penguar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Televizioni Globi28 Tetor, 2015
1445692242qeveriamustafa

Qeveria e Kosovës dënon dhunën: Opozita të kthehet në Kuvend

Televizioni Globi24 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara