Nga Vendi

Filiposki: I mbështesim masat e reja ekonomike qeveritare dhe jemi për zgjedhje parlamentare pa prolongim

Filiposki: I mbështesim masat e reja ekonomike qeveritare dhe jemi për zgjedhje parlamentare pa prolongim

Socialdemokratët gostivaras prezantuan masat qeveritare për zbutjen e pasojave të shkaktuara nga koronavirusi. Dragoljub Filiposki, njeriu i parë i LSDM – së në Gostivar, prezantoi disa nga masat për mbështetjen e ekonomisë vendore, me theks të veçantë kartelat pagesore për qytetarët dhe ndihmën e drejtëpërdrejt për kompanitë nga sfera e hotelierisë, turizmit e të tjera.

Dragoljub Filiposki – “Bëhet fjalë për ndihmë direkte të qytetarëve dhe ekonomisë. Do të përkrahen të gjitha kategori edhe ato të rrezikuar dhe tjerët. Do të shpërblehen edhe mjekët dhe personeli mjekësor . Vlera e masave të treta kapin shifrën e 555 milionë eurove dhe nëpërmjet tyre do të përfitojnë 730 mijë qytetarë”.

Filiposki foli edhe për mundësin e mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare. Ai ripërsërit qëndrimet e partisë se zgjedhjet do të mbahen edhe pavarësisht faktit nëse partia opozitare VMRO do të marr pjesë në to. Sipas Filiposkit, argumentet e kreut të opozitës Hristijan Mickoski, se procesi zgjedhor paraqet rrezik për shëndetin e qytetarëve, janë të pabaza. Nga LSDM thonë se procesi i votimit do të jetë 100% i sigurt.

Dragoljub Filiposki – “Mickoski dëshiron të na shtyej drejt një krize të re. Në kohën kur vendet fqinje Sërbia dhe Kroacia nxitojnë ti organizojnë zgjedhjet përpara një vale të re infektimesh nga COVID 19, Mickoski dhe DPMNE kërkojnë tu shtyejnë zgjedhjet. Përmendin shtatorin, vjeshtën dhe të tjera edhe pse Komisioni për sëmundje infektive alarmon se gjatë vjedhtës mund të ketë valë të re infektimesh si pasojë e hapjes të kufijve, shkollave e çerdheve. Është e rrezikshme dhe e papërgjegjshme të kërkosh zgjedhje në vjeshtë”.

Në fund Filiposki tha se qytetarëve të Maqedonisë tani ju duhet Kuvend, Qeveri e re funksionale e politike e cila do të gëzoj legjitimitetin e plotë të qytetarëve.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

php0

Sezoni i ngrohjes rrit rreziqet për zjarre, Bajrami: Mos neglizhohet pastrimi i oxhaqeve

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
130048324_424555295587560_3535623805611207538_o

Zvicra vendos në listë të kuqe Maqedoninë e Veriut

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
jiui80

Gostivar, karotreci bart 8 automjete të keqparkuara

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
129055722_2788742188004513_3146146668342881344_n

Gostivarit i shtohet edhe një magjistër i shkencave juridike

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
auto_auto-facebook-illustration1508007776_1537515471-79438261537524001

Shantazhon të dashurën për para

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
100-euro

I riu nga Gostivari dyshohet se mbushi karburant me para të falsifikuara

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
jrji0

Dyshohet se kishte vjedhur në fshat, arrestohet 48 vjeçari nga Reçani

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
HKUI;O0

Reagim ndaj akuzave të pabaza të BDI – Dega në Gostivar, në lidhje me qentë endacak dhe deponinë Rusino

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
thumbnail_Press Konferencë - BDI, Gostivar 02.12.2020 (5)

Xhaferi: Situata me qentë endacak në Gostivar është alarmante

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara