Nga Vendi

DR. KUJTIM XHELILI PJESË E RËNDËSISHME E KARDIOPLOGJISË SË VENDIT | FOTO

DR. KUJTIM XHELILI PJESË E RËNDËSISHME E KARDIOPLOGJISË SË VENDIT | FOTO

Edhe pse për shumicën e mjekëve në vendin tonë, deri para pak kohe, ishte vetëm një ëndërr e bukur që e shihnin në dokumentare të ndryshme, pak ditë më parë, kjo gjë u bë realitet në Klinikën kardiologjie në Shkup.

U bë transplanti i parë i zemrës me shumë sukses, duke mundësuar kështu kthimin në jetë të 54 vjeçarit, Ivan Ognjanovskit. Këtë ëndërr të bukur, në vendin tonë e bënë realitet ekip i specializuar i kardiokirurgëve të vendit tonë.

22228243_10214386377561947_6036745801971294540_n

Dolën dhe e promovuam punën e tyre të kryer me sukses, bashkë me ministrin për shëndetësi Venko Filipçe. Pjesë e ekipit të kardiokirurgëve që kryen këtë transplantim që rezultoi me sukses, duke kthyer në jetë pacientin e lartpërmendur, ishte edhe mjeku tetovar Kujtim Xhelili. Kujtimi është një ndër emrat e fuqishëm në kardiokirurgi në vendit tonë, siç është Omer Xhemaili, e Valon Asani, që me punën dhe përkushtimin e tyre, kanë bërë që, kardiologjia të merr hovin, dhe me këtë t`iu japin një siguri më të madhe dhe më të fortë gjithë atyre që vuajnë nga këto sëmundje.

Kardiokirurgi Kujtim Xhelili, edhe pse i ri në moshë, megjithatë ia arriti që të bëhet pjesë e kësaj historie të bukur të vendit tonë, apo hedhjes së hapit të parë, në drejtim të transplantimit të organeve vitale, siç ishte transplantimi i zemrës së një paciente të ndjerë tanimë donatore, në kraharorin e 54 vjeçarit, Ivan Ognjanovski.

E mira e gjithë kësaj është se, me punën që bënë kardiokirurgi Kujtim Xhelili dhe pjesa tjetër e ekipit të kardiokirurgëve që bënë transplantimin e zemrës, hapën një kapitull të ri në sferën e transplantologjisë, kapitull ky, që thellon edhe më tej besimin e pacientëve në duart e arta të kardiokirurgëve të vendit tonë, me theks të veçantë, kardiokirurgëve shqiptarë, që ndjekin hapat e doktor Omer Xhemailit.

100476941_10216962446360888_1470816146130206720_n - Copy

100045023_10216962446720897_8903639733444280320_n - Copy

99432317_10216962448600944_139982939910832128_n - Copy

99384576_10222716483609392_1263173418174382080_n - Copy

98581179_10222716483689394_6382227475216203776_n

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

kljglhilu0

Covid 19, vetëm një i infektuar brenda 24 orëve në rajonin e Gostivarit

Televizioni Globi13 Korrik, 2020
foto votimi0

Dita e parë e votimit, në Gostivar votuan 24 persona me COVID-19 ose që janë në izolim

Televizioni Globi13 Korrik, 2020
foto policia0

Nuk mbanin maska, fletpagesa për kundërvajtje ndaj 86 personave

Televizioni Globi10 Korrik, 2020
foto 12230

Shtetasit e Maqedonisë të padëshiruar në Europë, nga Hungaria kthehen 33 atobusë

Televizioni Globi10 Korrik, 2020
dafina0

Zgjedhjet 2020, VMRO-DPMNE premton mbajtjen e rinisë në vendlindje

Televizioni Globi25 Qershor, 2020
fudduy0

Filloi fushata zgjedhore, Gostivari ka mbi 500 votues më shumë se sa në zgjedhjet presidenciale

Televizioni Globi24 Qershor, 2020
rgt0

Kompania “Univerzal”, pajis me “tunel” të ri higjienik Komunën e Gostivarit

Televizioni Globi24 Qershor, 2020
thumbnail_DSC_0408-aerate

Menduh Thaçi fillon kampanjën për zgjedhjet parlamentare 2020 me vizitë te varri i kryetarit të ndjerë z. Arbën Xhaferi

Televizioni Globi24 Qershor, 2020
UntitledDesign_744089844-5

Apel ndaj pjesëmarrësve në garën zgjedhore: gazetarët duhet të punojnë në kushte të sigurta

Televizioni Globi24 Qershor, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara