Nga Maqedonia

Deputetët harxhojnë mbi 200 paga mesatare për udhëtime jashtë vendit!

Deputetët harxhojnë mbi 200 paga mesatare për udhëtime jashtë vendit!

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë, gjatë vitit 2014, për udhëtime jashtë vendit, kanë harxhuar thuajse 78.000 euro, tregojnë të dhënat zyrtare të BIRN, e cila i ka marrë nga Parlamenti, trasmeton Portalb.

Nëse kjo shumë përpjesëtohet më pagën neto të Maqedonisë, del se të zgjedhurit e popullit vjet kanë harxhuar 219 paga për kompensime ditore, akomodim në hotele dhe bileta për udhëtim.

Nga gjithsej 123 deputetë, në udhëtim zyrtar vjet kanë udhëtuar 1/3 e tyre. Ndërkaq më së shumti kanë harxhuar para deputetët e diasporës, të cilët vazhdimisht janë nën kritika se harxhojnë shumë.

Deputeti Pavle Sazdov, deputeti i SHBA-së, është në krye të listës për harxhime të udhëtimeve jashtë vendit. Sazdov vjet ka harxhuar 16.000 euro, nga të cilat më shumë se 9.000 euro për akomodim, 5600 për harxhime të udhës dhe rreth 1.200 euro për kompensime ditore, transmeton Portalb.

Deputeti që më pak ka harxhuar për udhëtime është, deputetja nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Nola Ismajlloska, e cila gjatë vitit të kaluar ka harxhuar vetëm 2.700 denarë.

untitleduntitled2

Comments
Nga Maqedonia

Më shumë Nga Maqedonia

20150925_125211

Në njëzet e katër orët e fundit mbi 5.000 refugjat u futën në Maqedoni

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
13601156795_59c1abe69b_b

Ministria e Financave demanton LSDM-në: Borxhi publik është i publikuar

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
C5D696BDADD0270B3F0C25918C0EA6D7

LSDM: Stavreski po e fshehë borxhin publik

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Piter-van-Hojte-480x360

Van Hojte do të udhëtojë në Bruksel për konsultime shtesë

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
C6FB2F14146EA5048E7C15EAECAFA4CA

Një tetovar ka rrahur një polic dhe ka ikur

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
mjek--t-sh--ndet--si-mjek---480x267

Mjekimi në spitalet shtetërore të Maqedonisë është “ruletë ruse”

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Cenej 27.07.2002
FOTO:N.Stojanovic

Blegtoria shpaguhet më shumë se bujqësia

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
B365C7F06E5648CAA3F5E9FED5D5C801

Strasburgu urdhëron Maqedoninë: Mos e devijo Radikën

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
1446222057sonja

Maqedoni, shpërngulja e qytetarëve ne nivele alarmante

Televizioni Globi31 Tetor, 2015
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
nfo@globi.mk

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara