Nga Vendi

BDI – Gostivar: Urime 7 dhe 8 Marsi

BDI – Gostivar: Urime 7 dhe 8 Marsi

Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim – BDI, dega në Gostivar shfrytëzon nga rasti që në emër të anëtarësisë të uron mësimdhënësit shqiptarë me rastin e 7 Marsit, si dhe gjininë femërore me rastin e 8 Marsit.

Më mars të vitit 1887 në Korçë u hap mësonjëtorja e parë shqipe. Dita e mësuesit është një festë e cila i kushtohet kuadrit edukues të shkollave dhe universiteteve, andaj në ditën e mësonjëtores së parë shqipe, urojmë nga zemra të gjithë mësimdhënësit ku do që janë dhe veprojnë. Një urim i posaçëm u drejtohet veteranëve të arsimit.

7 dhe 8 Marsi, kanë një simbolikë të madhe për të gjithë Ne. Dita Ndërkombëtare e Gruas festohet më 8 mars për çdo vit. Në emër të Forumit të Gruas dhe gjithë anëtarësisë së BDI-së në Gostivar, të gjitha nënave në veçanti, dhe grave në përgjithësi, u’a urojmë festën.

Respektimi i parë i Ditës së Gruas u mbajt më 28 shkurt 1909 në Nju Jork, 8 marsi u sugjerua nga Konferenca Ndërkombëtare e Gruas 1910 për t’u bërë një “Ditë Ndërkombëtare e Gruas”.

8 Masi shërben jo vetëm për bashkimin e grave pa dallim feje, race, kulture, gjuhe dhe prejardhjeje, por edhe për të kujtuar përpjekjet për barazi, paqe dhe drejtësi. 8 Marsi është një ditë e veçantë për gratë, por respekti ndaj tyre duhet të vlejë për çdo ditë të Vitit.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

1`0

“Rusino”, eko-aktivistët e lëshuan trarin, nuk lejojnë as kamionët nga Gostivari të transportojnë mbeturina

Televizioni Globi2 Gusht, 2020
foto10

Nisi therja e kurbanëve të Muftinisë së Gostivarit

Televizioni Globi1 Gusht, 2020
rusino0

Gostivar, vend i veçantë në “Rusino” për hedhjen e mbetjeve të kurbaneve

Televizioni Globi31 Korrik, 2020
71542458_1272555079593484_1929672469006778368_n

Mesazh-urimi i kryetarit Arben Taravari për festën e Kurban Bajramit

Televizioni Globi30 Korrik, 2020
SINAN0

Kurban Bajrami, Çajla i gëzon sërish çajlasit

Televizioni Globi30 Korrik, 2020
RH0

Kurban Bajrami, O.H “Dora e rinisë” realizon aksionin e rradhës

Televizioni Globi30 Korrik, 2020
tregu0

Inpsketoriati i AUV dhe policia nuk i lejojnë blegtorët e Gostivarit të shesin kurbana

Televizioni Globi30 Korrik, 2020
pji[o0

Kurban Bajrami,mesazh i u. d. Reis’ul-Ulema h. hfz. Shaqir ef. Fetahu

Televizioni Globi30 Korrik, 2020
jusuf0

Namazi i sabahut do të falet në shtëpi, Bajrami në xhami

Televizioni Globi30 Korrik, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara