Nga Maqedonia

Ambasadori spanjoll e dorëzoi në Stejt Departament ratifikimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Ambasadori spanjoll e dorëzoi në Stejt Departament ratifikimin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO

Ambasadori spanjoll në SHBA, Santiago Kabanas, mbrëmë në Stejt Departament është takuar me zëvendëssekretarin shtetëror Filip Riker dhe e dorëzoi dokumentin origjinal të ratifikimit të Protokollit aderues për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Dokumenti këtë javë u votua në Senati dhe u nënshkrua nga mbreti i Spanjës Felipe i Gjashtë.

Stejt Departamenti tani duhet t’i njoftojë aleatët se të gjitha vendet anëtare në Aleancën ushtarake i kanë deponuar ratifikimet në Zyrën për marrëveshje ndërkombëtare. Pasi do të marrim letër nga sekretari i përgjithshëm Jens Stoltenberg, këtë duhet të bëjë edhe Maqedonia e Veriut, pas çfarë vendi ynë edhe zyrtarisht do të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s, transmeton MIA.

Në të drejtën ndërkombëtare, SHBA-ja paraqitet në cilësi të depos ku deponohen dhe ruhen origjinalet e të gjitha marrëveshjeve ndërkombëtare.

Në arkivat e Zyrës për Marrëveshje Ndërkombëtare pranë Stejt Departamentit, për shembull, janë deponuar tekstet origjinale të Kartës së Kombeve të Bashkuara apo Statutit për Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore. Midis këtyre dokumenteve të rëndësishme historike për herë të parë u gjet edhe dokumenti për pavarësinë e Maqedonisë, ratifikimi për anëtarësim të vendit në NATO dhe në BE.

Comments
Nga Maqedonia

Më shumë Nga Maqedonia

110117939_278080813517952_574583436852653662_n

Merr flakë furgoni i cili barte materialin zgjedhor nga Gostivari për në Shkup

Televizioni Globi16 Korrik, 2020
1te0

KSHZ: LSDM-ja 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15, ASH-A 12, E Majta 2, PDSH 1

Televizioni Globi16 Korrik, 2020
10

Taravari: Koalicioni ASH-AAA, në epërsi të madhe

Televizioni Globi15 Korrik, 2020
Moti-ne-Maqedoni

Mot sot në Maqedoninë e Veriut

Televizioni Globi15 Korrik, 2020
zgjedhje

Zgjedhje të parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut

Televizioni Globi15 Korrik, 2020
104284949_10158200326244627_843801590558165019_o

Delegacion i OBSH-së viziton BFI-në

Televizioni Globi25 Qershor, 2020
Blood sample tube positive with COVID-19

Koronavirusi konfirmohet tek 570 njerëz nga 18 qytete, prej nesër masa të reja për lëvizje të kufizuar

Televizioni Globi7 Prill, 2020
Ora-POlicore_Gostivar

Prej të mërkurës, ora policore në tërë RMV-në do të jetë prej 16, ndërkaq fundjava 24 orë

Televizioni Globi6 Prill, 2020
oliver-spasovski-1

Coronavirusi, Janë të mundshme masat e reja restriktive

Televizioni Globi6 Prill, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara