Nga Vendi

580 nxënës të Gostivarit kanë nevojë për çanta dhe paisje shkollore

580 nxënës të Gostivarit kanë nevojë për çanta dhe paisje shkollore

Brenda dy javëve përmes aksionit “Me zemër dhuro, një nxënës gëzo!”, në qytetin e Gostivarit janë siguruar 250 çanta dhe pajisje shkollore për po aq nxënës. Aksioni i iniciuar nga Sektori për veprimtari publike pranë Komunës së Gostivarit, në bashkëpunim me shkollat fillore komunale, do të vazhdojë edhe dy javë të tejra, konkretisht deri me 1 tetor kur edhe fillon viti i ri shkollor 202/21.

Imërlije Saliu nga komuna e Gostivarit shprehet e kënaqur me mbarëvajtjen e deritanishme të aksionit, por shton se nevojat e nxënësve sivjet janë rritur dukshëm nga viti i kaluar. Sipas listave dërguar Sektorit për veprimtari publike nga vetë shkollat, sivjet nevojë për ndihmë kanë rreth 580 nxënës. Saliu apelon kompanitë dhe çdo individ tjetër, të bëhet pjesë e këtij aksioni humanitar.

Deri më tani nga 100 çanta me komplet pajisje shkollore për nxënësit e shkollave fillore kanë dhuruar Qendra Islame Shqiptare El-Furkan me seli në Minhen dhe këmbimorja “Alpina” ndërsa ka edhe kompani të tjera dhe individ që kanë dëshmuar solidaritetin e tyre, thotë Saliu dhe shton se lokacionet ku mund të dhurohen mjete për paisje shkollore janë: Qendra tregtare “ETC”, libraritë: “Evropa”, “Rrahman”, “Kultura Gost” dhe “Office plus”.

Pjesë e këtij aksioni, mund të jenë të gjithë personat e vullnetit të mirë të cilët dëshirojnë të dhurojnë çanta dhe pajisje shkollore sipas dëshirës së tyre për nxënësit në nevojë, marketet e qytetit, fondacionet e ndryshme, bizneset e etj. Çdo kush mund të kontribuojë aq sa ka dëshirë duke filluar nga një fletore, laps, gomë e deri te kompletimi i një nxënësi me të gjitha mjetet e nevojshme.

Comments
Nga Vendi

Më shumë Nga Vendi

php0

Sezoni i ngrohjes rrit rreziqet për zjarre, Bajrami: Mos neglizhohet pastrimi i oxhaqeve

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
130048324_424555295587560_3535623805611207538_o

Zvicra vendos në listë të kuqe Maqedoninë e Veriut

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
jiui80

Gostivar, karotreci bart 8 automjete të keqparkuara

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
129055722_2788742188004513_3146146668342881344_n

Gostivarit i shtohet edhe një magjistër i shkencave juridike

Televizioni Globi4 Dhjetor, 2020
auto_auto-facebook-illustration1508007776_1537515471-79438261537524001

Shantazhon të dashurën për para

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
100-euro

I riu nga Gostivari dyshohet se mbushi karburant me para të falsifikuara

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
jrji0

Dyshohet se kishte vjedhur në fshat, arrestohet 48 vjeçari nga Reçani

Televizioni Globi3 Dhjetor, 2020
HKUI;O0

Reagim ndaj akuzave të pabaza të BDI – Dega në Gostivar, në lidhje me qentë endacak dhe deponinë Rusino

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
thumbnail_Press Konferencë - BDI, Gostivar 02.12.2020 (5)

Xhaferi: Situata me qentë endacak në Gostivar është alarmante

Televizioni Globi2 Dhjetor, 2020
Televizioni Globi Gostivar
Bulevard Goce Dellcev pn
Qendra Tregtare City Center II/7
+389 42 210 043
gtv-2013@hotmail.com

2015 Të gjitha të drejtat e rezervuara